CLICK HERE FOR BLOGGER TEMPLATES AND MYSPACE LAYOUTS »

teisipäev, 12. oktoober 2010

Kuidas riik rahvast harib

Miks küll ometi ei ole kõigi riigile kuuluvate ajakirjade artiklid netist loetavad? Jõudsin kuskil juba sel teemal vinguda, aga teen seda ikkagi veel.

Tahan näiteks lugeda juulikuu Akadeemiast Jüri Saare artiklit „Kurjad konstandid ja Eesti”. Olgugi, et ajakiri ei ole megakallis, ei taha seda siiski osta vaid ühe kirjatüki pärast. Aga ostmisele paistavadki olevat ainsad alternatiivid minna kas raamatukokku või otsida keegi, kellel see konkreetne Akadeemia number olemas on. Isegi R-kioski röövimisest ei oleks abi, kuna nii vana numbrit neil ammu ei ole. Netis Akadeemia artikleid ei paku.

Akadeemia kuulub riigi omanduses oleva SA Kultuurileht alla, mis annab välja veel ka Diplomaatiat, Haridust, Keelt ja Kirjandust, Loomingut, Loomingu Raamatukogu, Muusikat, Sirpi, Teater.Muusika.Kino, Tähekest, Vikerkaart ja Õpetajate Lehte.

Netis saadaval on neist Diplomaatia, Keel ja Kirjandus (artiklid pdf-idena), Looming (mõned artiklid), Sirp, Täheke, Vikerkaar (mõned artiklid) ja Õpetajate Leht. Akadeemiat, nagu näha, nende hulgas ei ole.

Aga miks, sellest mina aru ei saa. Kui kõigil neil on ühine väljaandja, siis miks on artiklite avalikustamise poliitika erinev? Ükskõik, kas on mingid kokkulepped või erinõuded (näiteks, et Akadeemias ilmuvad teadustööd ja neid ei saa suvalt internetti loopida), siis mina ju maksumaksjana maksan nende ajakirjade mõnetuhandelise tiraaži ilmumise eest.

Niisiis ühed minu raha eest tehtavad ajakirjad on sellised, mille lugemise võimaluse olen makse makstes lunastanud (artiklid on netis) ja on teised, mille lugemiseks paljalt maksude maksmisest ei piisa, on vaja veel juurde plekkida ja väljaanne osta. No mis süsteem see selline on??

Pole ju paremat keskkonda millegi levitamiseks kui internet. Ma usun, et todasama Saare artiklit oleks praegu kindlasti lugenud suurem hulk inimesi, kui artikkel oleks kergemini kättesaadav. Aga ei, ärme harime inimesi, kui ikka huvi on, las ostavad. Netis käivad niikuinii ju ainult lollid, kes jooksevad kokku juba esimese rindlause peale.

A võib-olla ma olengi siis ise loll ja ei saa aru, kuidas tarku ja huvitavaid mõtteid peab rahva seas levitama. Eks siis kolistan bussiga raamatukokku ja teen mõned koopiad, jällegi oma raha eest.

1 kellegi teise oma:

Mats Volberg ütles ...

Igati õige nõudmine. Akadeemia artikleid kasutatakse väga tihti koolitöös, seega on neid vaja tudengitele jagada ning pole parema viisi kui pdf ÕISi üleslaadida.

Vähemalt Ülikooli arvutivõrgust võiks olla juurdepääs.